Clasico... ματσάρα στην Κύπρο, με νικητή τον ΑΠΟΕΛ

Χορταστικό ντέρμπι στην Κύπρο για την προτελευταία αγωνιστική των πλέι οφ, με τον ΑΠΟΕΛ να νικά 4-3 την Ομόνοια στο ΓΣΠ. Διπλό στη Λάρνακα η Ανόρθωση, προσπέρασε την Ομόνοια στη 2η θέση.Στο ΓΣΠ ο -ήδη πρωταθλητής- ΑΠΟΕΛ πανηγύρισε τη νίκη επί της Ομόνοιας σ' ένα ματς με επτά γκολ, δύο ανατροπές και "φωνές" για τη διαιτησία.

Μόλις στο 2ο λεπτό ο Αλωνεύτης άνοιξε το σκορ για τον ΑΠΟΕΛ, ωστόσο στο 20ό ήρθε η απάντηση της Ομόνοιας με αυτογκόλ του Καρυπίδη.

Στο 55' ο Χριστοφή έφερε τα πάνω - κάτω, δίνοντας προβάδισμα στο Τριφύλλι, αλλά ο ΑΠΟΕΛ είχε άμεσα και δραστική απάντηση.

Αρχικά, ισοφάρισε με τον Μπούντιμιρ στο 61ο λεπτό και δέκα λεπτά αργότερα ο Νούνο Μοράις έκανε το 3-2. Δεν κύλησαν παρά μόνο 70 δευτερόλεπτα στο χρονόμετρο, για να έρθει η απάντηση από πλευράς Ομόνοιας, με τον Αντρέ Αλβες να ισοφαρίζει σε 3-3.

Το τελευταίο και... χρυσό για τον ΑΠΟΕΛ γκολ πέτυχε από τη βούλα του πέναλτι ο Γκουστάβο Μαντούκα, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ντάνιελσον σκόραρε για την Ομόνοια, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, απόφαση που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από πλευράς Τριφυλλιού.

Στο άλλο ματς της ημέρας, το γκολ του Ρονκάτο από το 8ο λεπτό ήταν αρκετό για την Ανόρθωση, ώστε να αποδράσει με νίκη από τη Λάρνακα, 1-0 επί της ΑΕΚ, που από το 66' έπαιξε με 10 πάικτες λόγω αποβολής του Κάταλα.