League Cup: Πρόκριση για τους "μεγάλους"

Στη φάση των "16" του League Cup προκρίθηκαν τα φαβορί. Εντυπωσιακή η Τότεναμ, νίκησε 4-0 την Αστον Βίλα στο Μπέρμιγχαμ. Νίκη - πρόκριση με ανατροπή για τη Φούλαμ, 2-1 την Εβερτον. Βασικός και με συμμετοχή στο δεύτερο γκολ των Λονδρέζων ο Καραγκούνης.Οι Πετεινοί πέρασαν... αέρας από το "Βίλα Παρκ", χάρη στα τέρματα των Ντεφόε (2), Παουλίνιο και Τσαντλί.

Στο ντέρμπι της β΄φάσης, η Φούλαμ νίκησε 2-1 την Εβερτον, με τον Γιώργο Καραγκούνη να αγωνίζεται σε όλο το 90λεπτο και να... σερβίρει το νικητήριο γκολ στον Μπεντ (68'). Νωρίτερα, στο 54', ο Μπερμπάτοφ είχε ισοφαρίσει το γκολ του Νέισμιθ από το 12ο λεπτό.

Διπλό πρόκρισης και για την Τσέλσι του Μουρίνιο, που "καθάρισε" από το πρώτο μέρος στην έδρα της Σουίντον με γκολ των Τόρες και Ραμίρες.

Εύκολη πρόκριση και για τη Σίτι, που επικράτησε 5-0 της Γουίγκαν στο "Etihad". Δύο γκολ πέτυχε ο Γιόβετις και από ένα οι Ντζέκο, Νάβας και Τουρέ, ο οποίος σκόραρε για τρίτο συνεχόμενο ματς!