O Αρης τα δοκάρια και τις φάσεις, η Ξάνθη τα γκολ και τη νίκη

Η... κακή μέρα φάνηκε από νωρίς για τον Αρη, αφού μόλις στο 1ο λεπτό ο Σταυρόπουλος σε κενή εστία έστειλε την μπάλα με κεφαλιά πάνω από τα δοκάρια. Και μολονότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από γκολ του Μάνταλου στο 12', με την έναρξη του β' μέρους είχε δύο δοκάρια με Ελσνερ, Τριανταφυλλάκο και άλλες 3 κλασικές ευκαιρίες με τον Ιμπε και τον Πουλίδο για να σκοράρει. Ομως αντί να σκοράρει ο Αρης, η Ξάνθη πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Σολάρι και πήρε τη νίκη με 2-0. Οι Θεσσαλονικείς που αυτή τη φορά είχαν καλή παρουσία, πλήρωσαν την αστοχία και την ατυχία τους μένοντας για 5η αγωνιστική χωρίς νίκη και ουραγοί στην βαθμολογία. Ευεργετική για τους Θρακιώτες η αλλαγή στην τεχνική ηγεσία, αφού ο Νίκος Κεχαγιάς έφερε άλλο αέρα και ψυχολογία νίκης στην ομάδα.Με 5 αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, παρέταξε την Ξάνθη ο υπηρεσιακός τεχνικός της ομάδας, Νίκος Κεχαγιάς. Ο Κυριακίδης ήταν στο τέρμα, Μπαξεβανίδης δεξιά, αριστερά ο Παϊτο. Οι Βάλλας-Γούτας στο κέντρο της άμυνας. Οι Ντιέ-Ντε Γκουζμάν τα 2 αμυντικά χάφ, ο Μάνταλος δεκάρι. Δεξιά ο Μαρίν, αριστερά ο Κάλβο και σέντερ φόρ ο Σολάρι στην επιστροφή του στην βασική ενδεκάδα. Σε ο,τι αφορά την χρησιμοποίηση του Κάλβο είναι η πρώτη στην ενδεκάδα, σε ρόλο αντί-Μαρσελίνιο με τον Βραζιλιάνο να ανήκει από το Σάββατο σε ομάδα των ΗΑΕ.

Με 4-2-3-1 παρατάχθηκε και ο Αρης στα Πηγάδια από τον Ζόραν Μιλίνκοβιτς. Τερματοφύλακας ξεκίνησε ο Μπουζάνης που πήρε τη θέση του ντεφορμέ Διούδη. Δεξιά ο Ψυχογιός, αριστερά ο Τσουμάνης που έχει αγωνιστεί με την φανέλα της Ξάνθης για ελάχιστα παιχνίδια, πρίν μεταβεί στην Κέρκυρα και από εκεί στον Άρη ώς ελεύθερος. Στο κέντρο της άμυνας ο Πουλίδο με τον Ηρακλή. Αμυντικός χάφ ο Τριανταφυλλάκος, με τον Έλσνερ λίγα μέτρα μπροστά του. Δεκάρι καθαρό ο Τάτος, αριστερά ο Σταυρόπουλος, δεξιά ο Ίμπε και σέντερ φόρ ο Ουντότζι.

Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό ο Αρης άγγιξε το 0-1, όταν ο Ιμπε έβγαλε τη σέντρα από αριστερά και ο Σταυρόπουλος εξ επαφής με την εστία έστειλε την μπάλα με κεφαλιά πάνω από τα δοκάρια, κι ενώ αρκούσε ένα απλό... φύσηγμα για να καταλήξει στα δίχτυα!

Η Ξάνθη απάντησε στην ευκαιρία του Αρη στο 12',  με τον Ντε Γκούζμαν να στέλνει τη μπάλα με σουτ στο δοκάρι του Μπουζάνη! Οι Ακρίτες στην δεύτερη... επίσκεψή τους στα καρέ των Θεσσαλονικιών θα ανοίξουν το σκορ, με τον Κάλβο να βγάζει τη σέντρα και τον Μάνταλο να πετάγεται στο πρώτο δοκάρι και με προβολή να κάνει το 1-0. Η Ξάνθη σκοράρει έπειτα από 270′ συνεχόμενα λεπτά επιθετικής αφλογιστίας!

Οι κίτρινοι ζήτησαν πέναλτι στο 30', όταν ο Γούτας φάνηκε να παίρνει το πόδι του Τάτου που έμπαινε απειλητικά στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Ο Αρης προσπάθησε μετά από ώρα να απαντήσει με τον Ψυχογιό να κάνει ατομική ενέργεια από δεξιά και να βγάζει στον Τάτο, που σούταρε, με τον Κυριακίδη να πέφτει στην δεξιά του γωνία και να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια την μπάλα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μια αλλαγή για τις δυο ομάδες. Ο Σολτάνι πέρασε στη θέση του Κάλβο για την Ξάνθη και ο Αγγελούδης σε εκείνη του Σταυρόπουλου για τον Αρη, που μπήκε... φουριόζος στο γήπεδο χάνοντας δύο τεράστιες ευκαιρίες για να σκοράρει. Στο 46' ο Ελσνερ σημάδεψε με σουτ το δοκάρι του Κυριακίδη, ενώ την ίδια τύχη είχε και το σουτ του Τριανταφυλλάκου τρία λεπτά αργότερα! Στο 52' νέα ευκαιρία για τον Αρη με τον Κυριακίδη να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ το σουτ του Ιμπε, με την ίδια σκηνή να επαναλαμβάνεται και τρία λεπτά αργότερα με τους ίδιους πρωταγωνιστές, ενώ ενδιάμεσα κεφαλιά του Πουλίδο πέρασε μόλις άουτ.

Κι ενώ ο Αρης έχανε τη μια ευκαιρία μετά την άλλη η Ξάνθη ήταν αυτή που πετύχαινε γκολ! Στο 62' ο Μάνταλος έκανε την κάθετη στον Σολτάνι, αυτός από θέση αριστερά έβγαλε την παράλληλη για τον Σολάρι που απλώς την έσπρωξε στα δίχτυα σε κενή εστία κάνοντας το 2-0 για τους Θρακιώτες! Στο 67' από γύρισμα του Σολάρι, ο Σολτάνι κάνει το σουτ, αλλά ο Μπουζάνης πραγματοποιεί εξαιρετική επέμβαση.

Ο Μιλίνκοβιτς πέρασε τους Σουνά και Μανιά αντί των Τάτου και Ουντότζι, αλλά... προκοπή δεν είδε, με τον Αρη να χάνει ένα ακόμη παιχνίδι και να παραμένει τελευταίος στον βαθμολογικό πίνακα με έναν βαθμό από την ισοπαλία της περασμένης αγωνιστικής με τον Λεβαδειακό, ενώ η Ξάνθη επανήλθε στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά από δύο αγώνες, με τον Κεχαγιά να κάνει ντεμπούτο με το δεξί στον πάγκο της.

Ξάνθη (Κεχαγιάς): Κυριακίδης, Μπαξεβανίδης, Βάλλας, Γούτας, Παϊτο, Ντε Γκούζμαν, Σολάρι (87' Ράνος), Μάνταλος, Μαρίν (60' Φλίσκας), Ντιέ, Κάλβο (46' Σολτάνι).

Αρης (Μιλίνκοβιτς): Μπουζάνης, Ψυχογιός, Πουλίδο, Ηρακλής, Τσουμάνης, Έλσνερ, Τριανταφυλλάκος, Ίμπε, Τάτος (65' Σουνάς), Σταυρόπουλος (46' Αγγελούδης), Ουντότζι (76' Μανιάς).