Δύσκολα ο Απόλλων Πατρών, 68-65 τον Πανελευσινιακό

Ο Απόλλων δυσκολεύτηκε αρκετά, αλλά κατάφερε να κάμψει τελικά την αντίσταση του Πανελευσινιακού, επικρατώντας με 68-65 στην Περιβόλα, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Α1. Σε δύσκολη θέση βρίσκονται οι φιλοξενούμενοι.Αργυρόπουλος (21 π.) Γκραντ (16 π.) και ΜακΚόλουμ (15 π.) οι καλύτεροι για την ομάδα του Βετούλα, ενώ από το συγκρότημα του Σκαραφίγκα διακρίθηκαν οι Εζιούκου (20 π.) και Γκίμπσον (14 π.).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ καλά την αναμέτρηση και ξέφυγαν με 7-0, αλλά ο Απόλλωνας αντέδρασε άμεσα και κατάφερε μετά το 5' να πάρει το προβάδισμα στο σκορ. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα της Πάτρας να προηγείται με +6 (24-18).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του ματς και διατηρούσαν το προβάδισμα τους, ωστόσο με ένα ξέσπασμα στο τελευταίο τρίλεπτο ο Πανελευσινιακός (13-0) πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα πέντε πόντων (39-34).
Η πολύ καλή άμυνα των γηπεδούχων, σε συνδυασμό με την αστοχία των φιλοξενούμενων, ήταν τα στοιχεία εκείνα που άλλαξαν την εικόνα του αγώνα και έφεραν ξανά τον Απόλλωνα Πάτρας σε ρόλο οδηγού στο παιχνίδι.
Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα του Βετούλα να προηγείται με 52-48, με κορυφαίο τον Αργυρόπουλο (16 π.) και άξιο συμπαραστάτη τον Γκραντ με 13.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο υπήρχε απόλυτη ισορροπία, με τον Απόλλωνα να είναι ψυχραιμότερος στα κρίσιμα σημεία και να παίρνει την νίκη με το τελικό 68-65.
Τα δεκάλεπτα: 24-18, 10-21, 18-9, 16-17.