Αλμα παραμονής ο ΚΑΟΔ, 74-66 τον Κολοσσό

Αλμα παραμονής στην Α1 έκανε ο ΚΑΟΔ, που επικράτησε με 74-66 του Κολοσσού στο κλειστό Δ. Κραχτίδης, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Α1. Οι δραμινοί βλέπουν μέχρι και πλέι οφ, σε δύσκολη θέση συνεχίζουν να βρίσκονται οι ροδίτες.Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Μάρκοβιτς ο Πάλμερ, που σταμάτησε στους 25 πόντους, με τον Ρόου να προσθέτει 13.

Για το συγκρότημα του Φραγκιά προσπάθησε ο Καλαϊτζής, που πέτυχε 11 πόντους.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και επέβαλαν το ρυθμό τους από την αρχή. Ο ΚΑΟΔ είχε σταθερά το προβάδισμα από το ξεκίνημα του παιχνιδιού και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με +11 (22-11).
Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον ΚΑΟΔ να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό και να τελειώνει το ημίχρονο με διαφορά 15 πόντων (40-25) και κορυφαίο παίκτη της τον Πάλμερ, με 12 πόντους.
Ο Κολοσσός προσπάθησε στο τρίτο δεκάλεπτο να μειώσει τη διαφορά και να ξαναμπεί στην διεκδίκηση του ματς, αλλά η αστοχία του στα τρίποντα δεν του επέτρεψε να απειλήσει σοβαρά τους δραμινούς (56-44, 30').
Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση τους και κατάφεραν να μειώσουν στους τέσσερις (66-70), αλλά σε εκείνο το σημείο ο Πάλμερ ανέλαβε δράση και... καθάρισε το ματς για την ομάδα του Μάρκοβιτς.
Τα δεκάλεπτα: 22-11, 18-14, 16-19, 18-22.