Δώνης: Εννιά ήττες στο Καραϊσκάκη

Ακόμα μια ευκαιρία 90 λεπτών για να σπάσει την αρνητική παράδοση που έχει όταν επισκέπτεται το Καραϊσκάκη, ως προπονητής, θα έχει το βράδυ της Κυριακής (31/3, 19:30GR) o Γιώργος Δώνης.Ο ΠΑΟΚ είναι η 4η ομάδα με την οποία θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στον Πειραιά ο 43χρονος τεχνικός, ο οποίος και στις 9 προηγούμενες επισκέψεις του στην έδρα των ερυθρόλευκων, υποχρεώθηκε σε ήττα.

Σε 5 παιχνίδια, από το 2005 μέχρι και το 2008, ήταν προπονητής της Λάρισας, με την οποία έκανε 3 ήττες στο πρωτάθλημα, μία στο Κύπελλο και μία στο Σούπερ Καπ. Συνολικά γκολ: 14-2

Με την ΑΕΚ πρόλαβε να τον αντιμετωπίσει μόλις μία φορά, χάνοντας 2-0 για το πρωτάθλημα στις 5 Οκτωβρίου 2008.

Ακολούθησαν τρία παιχνίδια με τον Ατρόμητο, με τον οποίο είχε ισάριθμες ήττες με συνολικά γκολ 5-1.

Ως γηπεδούχος έχει χάσει στα 3 από τα 8 παιχνίδια, που υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό. Στα υπόλοιπα 5 ματς, ο Δώνης μετράει 2 νίκες και 3 ισοπαλίες εκ των οποίων η μία στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό στην Τούμπα (1-1), με τον Αναστασιάδη να ισοφαρίζει στην εκπνοή.

Επίσης, έχει αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό και σε ουδέτερη έδρα. Στις 28 Απριλίου 2012, στον τελικό του Κυπέλλου, με το 90λεπτο να τελειώνει ισόπαλο 1-1 και τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει δεύτερο γκολ στην παράταση με τον Φουστέρ και να κατακτά τον τίτλο.