Ο Παναιτωλικός το ντέρμπι, διπλό στην Καβάλα ο Απόλλων!

Στο Αγρίνιο διεκόπη το σερί νικών του Ολυμπιακού Βόλου. Ο Παναιτωλικός επικράτησε 3-1 των Θεσσαλών για την 30ή αγωνιστική της Football League και μπαίνει πλέον γερά στο "κόλπο" για την απευθείας άνοδο στη Super League. Μεγάλο διπλό στην Καβάλα ο Απόλλων Σμύρνης!Στο Αγρίνιο, ο Παναιτωλικός "καθάρισε" από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, όταν με τους Μπόγιοβιτς και Καμαρά κατάφερε να προηγηθεί με 2-0. Στο 48' ο Ανέτε έβαλε ξανά τον Ολυμπιακό Βόλου στο παιχνίδι, ωστόσο επτά λεπτά αργότερα ο Μπακάκης έκανε το 3-1. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Βόλου ήταν απλώς να μειώσει στο τελικό 3-2 με αυτογκόλ του Μελισσά στο 90ό λεπτό.

Εκπληψη στην Αμφισσα, με τον Φωκικό να επικρατεί 2-1 του Εργοτέλη και μάλιστα με ανατροπή. Ο Μπουχαλάκης έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους στο 35', ωστόσο στη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου ο Φωκικός κατάφερε να ανετρέψει το εις βάρος του σκορ με γκολ του Λουκίνα στο 69' και το 80'.

Την ήττα του Εργοτέλη εκμεταλλεύτηκε ο Απόλλων Σμύρνης, που πέτυχε μεγάλο διπλό στην Καβάλα, επικρατώντας 3-1 των "Αργοναυτών". Μανιάς, Τσιλιγκίρης και Κατσίκης πέτυχαν τα γκολ της Ελαφράς Ταξαιρχίας, ενώ για τους γηπεδούχους είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Παπαδόπουλος.

Σπουδαία νίκη και για τη Νίκη Βόλου, που μπήκε ξανά στη ζώνη των πλέι οφ. Η ομάδα της Μαγνησίας επικράτησε 3-1 της Καλλιθέας με τους Πορτουλίδη, Λαλίν και Φλίγκο να πετυχαίνουν τα γκολ. Ο Χατζόπουλος είχε ισοφαρίσει για τους φιλοξενούμενους.

Σε απόσταση αναπνοής από τα πλέι οφ βρίσκεται η Καλλονή, που σ' ένα χορταστικό ματς νίκησε 5-2 τον Πιερικό. Νίκη - ανάσα στο τέλος για την Παναχαϊκή, που με γκολ του Περέιρα στο 87' επικράτησε 1-0 της Αναγέννησης Επανομής.

Μίνι έκπληξη στα Μέγαρα, με τον Βύζαντα να νικά 2-1 τον Ηρακλή Ψαχνών, ο οποίος έχει "βγει" από τη ζώνη των πλέι οφ.