Σεφτές για την Κρίσταλ Πάλας, 3-1 την Σάντερλαντ

Τους πρώτους της βαθμούς στην Premier League κατέκτησε το Σάββατο (31/8) η νεοφώτιστη Κρίσταλ Πάλας, που επικράτησε με 3-1 της Σάντερλαντ στο Σέλχαρστ Παρκ, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής.Μετά από δύο ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις, η Κρίσταλ Πάλας επικράτησε δύσκολα με 3-1 της Σάντερλαντ στο Σέλχαρστ Παρκ και κατέκτησε τους πρώτους της βαθμούς στην Premier League.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε η αναμέτρηση για τους γηπεδούχους, αφού μόλις στο 9' κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, με τον Γκάμπιντον.

Παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων στην συνέχεια, το 1-0 υπέρ της Κρίσταλ Πάλας έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους στο δεύτερο μέρος και κατάφεραν στο 64' να φέρουν το ματς στα ίσια, με τον Φλέτσερ να ισοφαρίζει σε 1-1.

Ωστόσο, οι ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν στο 78', αφού η ομάδα του Ντι Κάνιο έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Ο'Σέι, με τους γηπεδούχους να έχουν κερδίσει και πέναλτι.

Στο 79', ο Γκέιλ ευστόχησε στην εκτέλεση και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους λονδρέζους, με 2-1.

Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και "κλείδωσαν" το τρίποντο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Ο'Κιφ να διαμορφώνει το τελικό 3-1 για την Κρίσταλ Πάλας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής:
Τετάρτη (21/8)
Τσέλσι - Αστον Βίλα 2-1 (7' αυτ. Λούνα, 73' Ιβάνοβιτς - 45'+3' Μπεντέκε)

Σάββατο (31/8)
Μάντσεστερ Σ. - Χαλ Σίτι 2-0 (65' Νεγκρέδο, 90' Τουρέ)
Νόριτς Σίτι - Σαουθάμπτον 1-0 (68' Ρέντμοντ)
Νιούκαστλ - Φούλαμ 1-0 (87' Μπεν Αρφά)
Κάρντιφ Σίτι - Εβερτον 0-0
Γουέστ Χαμ - Στόουκ Σίτι 0-1 (82' Πέναντ)
Κρίσταλ Πάλας - Σάντερλαντ 3-1 (9' Γκάμπιντον, 79' πέν. Γκέιλ, 90'+2' Ο'Κιφ - 64' Φλέτσερ)