2-0 ο Ολυμπιακός, 87-72 τον ΑΓΟΡ

Ενα βήμα μακριά από την πρόκριση του στους τελικούς των πλέι οφ της Α1 βρίσκεται ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε με 87-72 του ΑΓΟΡ στο ΣΕΦ και έκανε το 2-0 στην ημιτελική σειρά. Το τρίτο παιχνίδι θα γίνει στις 3/6 στο Ρέθυμνο.Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Μπαρτζώκα ο Παπανικολάου, που σταμάτησε στους 19 πόντους, με άξιους συμπαραστάτες τους Πρίντεζη (15 π.), Σπανούλη (11 π.) και Αντιτς (10 π.).

Για το συγκρότημα του Γιαπλέ διακρίθηκαν οι Ντούβνιακ (21 π.), Χορν (13 π.), Πέτγουεϊ (12 π.) και Κόμματος (12 π.).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση, κυριάρχησαν στις δύο πλευρές του παρκέ και έβαλαν από νωρίς τις βάσεις για την τελική επικράτηση.

Με πρωταγωνιστές στην επίθση τους Παπανικολάου, Πρίντεζη και Πάουελ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 18-6 στο 8' και κράτησε το +12 μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (24-12).

Το σκηνικό του αγώνα άλλαξε στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου. Ο ΑΓΟΡ βελτίωσε πολύ την άμυνα του, βρήκε ρυθμό στην επίθεση και με τους Ντούβνιακ, Κόμματο, Χορν και Τσόχλα έκανε επιμέρους σκορ 13-2 και μείωσε στον πόντο (25-26), στο 16'.

Στην συνέχεια, οι ερυθρόλευκοι, με ηγέτη τον Γκετσεβίτσιους, ξέφυγαν με +6 (40-34, 19'), αλλά με καλάθι του Χορν, οι κρητικοί πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο -4 (36-40).

Παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων, οι πρωταθλητές Ευρώπης κρατούσαν το προβάδισμα τους και με ηγέτες στην επίθεση τους Πρίντεζη και Σπανούλη, ξέφυγαν με εννέα (55-46), στο 27'.

Με επτά συνεχόμενους πόντους του Ντούβνιακ, το συγκρότημα του Γιαπλέ έκανε επιμέρους σκορ 7-2 και μείωσε σε 53-57, αλλά ο Σλούκας, με τρίποντο, έστειλε τον Ολυμπιακό στο τέταρτο δεκάλεπτο με +7 (60-53).

Η ομάδα του Μπαρτζώκα ήταν καταιγιστική στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Με τους Παπανικολάου, Χάινς και Σπανούλη, οι ερυθρόλευκοι έκαναν επιμέρους σκορ 13-3, ξέφυγαν με 17 (73-56) και τελείωσαν ουσιαστικά την αναμέτρηση.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με το τελικό 87-72 και έκανε το 2-0 στην ημιτελική σειρά με τον ΑΓΟΡ.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 16-24, 20-17, 27-19.