8Χ8 ο Ολυμπιακός, 93-61 τον Αρη

Μετά από ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο (34-7), ο Ολυμπιακός επικράτησε με 93-61 του Αρη στο ΣΕΦ στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής και έκανε το 8Χ8 στην Α1. 18Χ18 για τους ερυθρόλευκους σε όλες τις διοργανώσεις.Ντάνστον (16 π.), Μπέγκιτς (15 π.), Σπανούλης (12 π.), Σλούκας (10 π.) και Πρίντεζης (8 π.) οι καλύτεροι για την ομάδα του Μπαρτζώκα.

Βεζένκοφ (19 π.), Πελεκάνος (15 π.), Γκίκας (8 π.) και Σαρικόπουλος (8 π.) διακρίθηκαν από το συγκρότημα του Αγγέλου.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και με τους Λοτζέσκι, Ντάνστον και Σπανούλη, προηγήθηκαν με 7-2 στο 2'.

Με πέντε συνεχόμενους πόντους του Βεζένκοφ, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο καλάθι (11-13, 6'), αλλά με τους Λοτζέσκι, Σπανούλη, Πέτγουεϊ και Ντάνστον, ο Ολυμπιακός απάντησε με επιμέρους 14-4 και ξέφυγε με +12 (27-15, 8').

Ο Αρης, με ηγέτη στην επίθεση τον Βεζένκοφ, έτρεξε σερί 5-0 και μείωσε στους επτά (20-27), αλλά με καλάθι του Μπέγκιτς οι ερυθρόλευκοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (29-20).

Οι κιτρινόμαυροι ξεκίνησαν καλά την δεύτερη περίοδο και με πέντε συνεχόμενους πόντους του Γκίκα, έκαναν 5-0 και μείωσαν στους τέσσερις (25-29), στο 12'.

Σε εκείνο το σημείο, η ομάδα του Μπαρτζώκα αντέδρασε και με τους Μπέγκιτς, Πρίντεζη, Παπαπέτρου και Σλούκα, απάντησε με ένα 9-4 και ξέφυγε με +9 (38-29), στο 15'.

Οι Λο, Μπέγκιτς και Σπανούλης είχαν τις απαντήσεις στις προσπάθειες των Σαρικόπουλου και Αθηναίου, με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +11 (44-33).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο. Με τους Κατσίβελη, Ντάνστον και Πέτγουεϊ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα 8-4 και αύξησε την διαφορά του στο +15 (52-37), στο 23'.

Ωστόσο, στην συνέχεια το συγκρότημα του Αγγέλου έσφιξε την άμυνα του και με εννέα συνεχόμενους πόντους του Πελεκάνου, έκανε σερί 9-0 και μείωσε στους έξι (46-52), στο 26'.

Με τους Μάντζαρη και Ντάνστον, οι πρωταθλητές Ευρώπης έκαναν 5-2, ανεβάζοντας την διαφορά τους στο +9 (57-48), αλλά οι θεσσαλονικείς, με τρίποντα των Γκίκα και Βεζένκοφ, απάντησαν με ένα δικό τους 6-2 και πήγαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με -5 (54-59).

Ο Ολυμπιακός βελτίωσε αισθητά την απόδοση του στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα και "καθάρισε" τη νίκη.

Με όπλο την πολύ καλή άμυνα και πόντους των Μπέγκιτς, Πρίντεζη, Σπανούλη, Σλούκα και Μάντζαρη, οι ερυθρόλευκοι έκαναν επιμέρους σκορ 25-5, εκτοξεύοντας την διαφορά τους στο +25 (84-59), στο 37'.

Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν στην συνέχεια να μειώσουν την διαφορά, με τον Ολυμπιακό να κάνει επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 34-7 και να επικρατεί με το τελικό 93-61 του Αρη.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 15-13, 15-21, 34-7.

Oλυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 7 (2/2 διπ., 1/3 τριπ., 0/2 β.), Λο 2 ((1/3 διπ., 0/1 τρ.), Ντάνστον 16 (7/10 διπ., 2/4 β.), Σπανούλης 12 (4/7 διπ., 1/1 τ., 1/2 β.), Παπαπέτρου 2 (0/1 δ., 2/2 β.), Σλούκας 10 (2/2 δ., 2/2 τρ., 1/1) , Λοτζέσκι 6 (1/4 δ., 1/4 τρ., 1/1 β.), Μπέγκιτς 14 (5/7 δ., 5/6β.), Πρίντεζης 8 (4/8 δ.), Μάντζαρης 6 (1/1 τρ., 3/3β.), Κατσίβελης 6 (3/3 δ., 0/1τρ.), Αγραβάνης 3 (0/1 δ., 3/4 β.).

Αρης (Αγγέλου): Μποχωρίδης, Πελεκάνος 15 (5/10 δ., 1/3 τρ., 2/2 β.), Γκίκας 8 (1/6 δ., 2/5 τρ.) Χαρίσης 4 (2/4 δ., 0/2 β.), Βεζένκοφ 19 (5/8 διπ., 3/4 τριπ.), Σαρικόπουλος 8 (4/7 διπ., 0/1 β.), Μούρτος, Αθηναίου 7 (2/6 διπ, 1/2 τριπ.), Μήτογλου.